Wiele osób zastanawia się nad tym, ile mogą kosztować zrębki wierzby energetycznej, które wykorzystuje się do ogrzewania domu. Prawda jest taka, że wszystko zależy od tego, gdzie się je kupuje. Za tonę takich zrębek można dać od 300 do 400 złotych. Zdecydowanie jest to jedno z tańszych paliw opałowych, jednak trzeba mieć świadomość, że do palenia zrębkami wierzby energetycznej potrzeba specjalnego pieca, który będzie do tego przystosowany.
Czy warto inwestować w zrębki? A może lepiej posadzić u siebie plantację wierzby wiciowej, która naturalnie rośnie na terenie Europy Środkowej?
Co to jest wierzba energetyczna?
Wierzba energetyczna to popularne określenie wierzby wiciowej. Jest to krzew osiągający wysokość nawet do sześciu metrów, naturalnie występujący na terenie Europy Środkowej, a więc również i w Polsce. Jest wiele odmian tej rośliny i jest ona łatwa w uprawie – dlatego wielu ludzi decyduje się na jej plantację. Warto wiedzieć, że wierzba wiciowa ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest produkcja biomasy. Jednak to nie wszystko. Z wierzby wiciowej robi się także kosze, meble ogrodowe, a nawet małą architekturę ogrodową w postaci płotów, ogrodzeń czy altanek. Dodatkowo, nie można zapomnieć również o tym, że roślina ta chroni glebę przed zanieczyszczeniami takimi, jak metale ciężkie i toksyny. Dlatego właśnie zasadza się ją przed fabrykami i wysypiskami śmieci.
Wierzba energetyczna – energetyczne paliwo
Wierzba wiciowa wytwarza biopaliwo w postaci swoich pędów, które są ścinane i suszone. Trzeba jednak mieć świadomość, że pędów tych nie można palić w każdym piecu, do tego przeznaczone są specjalne modele. Ogromną zaletą tego rodzaju paliwa jest jego cena – jest to jeden z najtańszych, a jednocześnie ekologicznych rodzajów, jakie można znaleźć na rynku. Spalające się pędy wierzby energetycznej nie emitują żadnych zanieczyszczeń do środowiska co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne.
Jak powinna wyglądać plantacja wierzby wiciowej?
Jak założyć plantację wierzby wiciowej? Nie jest to trudne, chociaż może być utrudnione, jeżeli chce się posadzić tę roślinę na terenach podmokłych. Każdą wierzbę sadzi się jako 20-centymetrowy pęd. Zanim jednak się to zrobi, trzeba moczyć końcówki pędów przez kilka dni w wodzie. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinna zostać zachowana przestrzeń 30-35 centymetrów, natomiast pomiędzy rzędami powinno tej przestrzeni być około 75 centymetrów.
Jakie są zalety wierzby energetycznej?
Wierzba wiciowa ma wiele zalet – jedną z nich jest fakt, że można ją uprawiać nawet na nieużytkach. Warto pamiętać o tym, że ta roślina potrzebuje bardzo dużo wody, więc w miejscach w których jest jej mało, może pobierać ją od innych roślin. Dodatkowo, warto mieć świadomość, że wierzba energetyczna chroni ziemię przed erozją, dlatego też często zasadza się ją wokół wałów. Zdecydowanie warto także wspomnieć o tym, że tego typu wierzbę można wykorzystać nie tylko jako paliwo opałowe, ale także w wielu innych dziedzinach takich, jak chociażby koszykarstwo.
Ponadto, cena zrębki drzewnej jest bardzo atrakcyjna. W zasadzie jest to najtańszy sposób opału ekologicznego. Takie zrębki często mają bardzo niską cenę za tonę, więc każdy może sobie na nie pozwolić.
Plony wierzby energetycznej i ich zbiór
Jak się uprawia wierzbę energetyczną? Cóż, jest to proces czasochłonny i trzeba być przygotowanym na poświęcenie kilku lat. Dlaczego aż tyle? Przede wszystkim z tego powodu, że przez pierwsze dwa lata pędy, które się ścina, nie są wykorzystywane jako paliwo, a raczej jako materiał nasadzeniowy. Warto przy tym mieć świadomość, że szczególnie pracochłonny jest pierwszy rok uprawy. Dopiero w trzecim roku możliwe jest zbieranie pędów w celach wykorzystania ich jako biopaliwo. A na kiedy przypada zbiór pędów? Pędy ścina się nisko nad ziemią w okresie od listopada do lipca – i czeka się z ich zebraniem do sierpnia, aż wyschną.