Biomasa z roku na rok zyskuje coraz więcej na popularności. I nie ma w tym niczego dziwnego. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o planetę, a niestety ogrzewanie domu przy pomocy takich produktów jak węgiel wyrządza więcej złego niż dobrego. Nie dość że to jest nieodnawialne źródło energii, to jeszcze powoduje ono wyrzut masy zanieczyszczeń do środowiska. Z kolei biomasa jest odnawialnym źródłem energii, które nie dość że nie zanieczyszcza środowiska, to jeszcze jest w stanie być dla niego korzystną.
Co to jest biomasa?
Już zostało powiedziane biomasa to produkt który jest odnawialnym źródłem energii, które jest bezpieczne dla środowiska. Biomasa to różnego rodzaju materiały, które poddaje się procesowi biodegradacji. Najczęściej biomasa tworzy się za pomocą odpadów różnego rodzaju. Mogą to być odpady drewniane, roślinne czy zwierzęce, które powstały na wskutek prac rolników, leśników czy gospodarstw domowych. Czasami biomasę tworzy się ze specjalnie hodowanych do tego celu roślin takich jak wierzba energetyczna, trzcina pospolita czy rdest.
Jak wygląda produkcja biomasy?
Produkcja biomasy jest zróżnicowana, ponieważ może one tworzyć się samoistnie w lasach czy na łąkach, ale równie dobrze może być produkowana w zakładach produkcyjnych. To właśnie w takich miejscach można znaleźć różnorodnego rodzaju odpady biodegradowalne w tym wióry drzewne czy trociny. Warto wiedzieć, że biomasę można wykorzystać zarówno po prostu ją spalając jak i tworząc z niej olej opałowy bądź paliwo gazowe. Rozwiązań jest naprawdę bardzo wiele, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś, co będzie mu odpowiadało. Jeśli jesteś producentem lub odbiorcą materiałów pochodzenia organicznego to na pewno zaintersuje Cię wilgotnościomierz biomasy z uwagi na rozliczenia dostaw.
Jakie są rodzaje biomasy?
Jest naprawdę wiele sposobów na to, jak można podzielić biomasę. Najczęściej stosuje się jednak podział na biomasę leśną, rolną oraz na odpady organiczne. Ponadto biomasę można również podzielić na surowce wtórne, pierwotne oraz przetworzone. Oprócz tego biomasę można również podzielić na biopaliwo pochodzące z drewna, a także z roślin czy z odpadów zwierzęcych. Jest tak wiele podziałów, że każdy będzie w stanie znaleźć taki produkt, który będzie dokładnie spełniał wszystkie jego wymagania.
Czy pellet jest biomasą?
Wiele osób zastanawia się, czy popularny ostatnimi czasy pellet to również jeden z rodzajów biomasy. I odpowiedź jest taka, że to prawda - pellet to biomasa zrobiona z odpadów drzewnych takich jak trociny, ścierki drzewne czy wióry i zrębki. Pellet stał się ostatnimi czasy naprawdę popularny przede wszystkim ze względu na program “Czyste Powietrze”, który pozwala na uzyskanie dofinansowania na zmianę pieca na taki, który obsługuje pellet.
Dlaczego warto korzystać z biomasy?
Jest wiele powodów dla których warto korzystać właśnie z biomasy. Przede wszystkim jest to źródło energii o bardzo dobrej jakości, które nie będzie ustępowało tym czym do tej pory ogrzewał swój dom. Oczywiście ogromną zaletą biomasy jest to, że nie powoduje ona tak rozległych zanieczyszczeń środowiska jak źródła takie jak węgiel. Ponadto warto również mieć świadomość, że biomasa w ogóle twarzy mniej zanieczyszczeń, przez co nie trzeba tak często wyrzucać popiołu.