Pellet staje się w Polsce coraz popularniejszym rodzajem paliwa opałowego. Ma to z pewnością dużo wspólnego z programem “Czyste Powietrze”, mającym na celu polepszenie jakości powietrza w Polsce za pomocą wymiany kotłów na te działające na bardziej ekologiczne formy paliw opałowych. Mało kto jednak wie, że na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pelletu, które różnią się od siebie klasą i tym z czego są wykonane. Jak zatem wybrać odpowiedni pellet dla siebie? Dlaczego warto korzystać z pelletu?
Czym jest pellet?
Na samym początku warto dowiedzieć się czym pellet jest dokładnie. Najprościej jest to wytłumaczyć w ten sposób. Pellet to nic innego jak paliwo opałowe wykonane z odpadów drzewnych takich jak trociny, zrębki czy wióry, które sprasowane są pod wysokim ciśnieniem na granulat. Ogromną zaletą pelletu jest to że jego wartość opałowa jest niemalże taka sama jak wartość opałowa drewna. Zdecydowanie jest więc to bardzo ekonomiczny rodzaj paliwa opałowego.
Dlaczego warto korzystać z pelletu?
Jest wiele powodów dla których warto korzystać z pelletu. Oczywiście najbardziej znaną zaletą tego paliwa a połowę go jest to że jest ona biodegradowalne i pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Jednak pozytywny wpływ na środowisko a raczej brak negatywnego wpływu to nie wszystko. Ogromną zaletą jest również ekonomiczność tego rozwiązania. Nawet dobrej jakości pellet nie jest paliwem drogim i co więcej nie trzeba go używać więcej niż używało by się innych paliw do ogrzewania domu. Ponadto warto również wspomnieć o tym że, z pelletu powstaje naprawdę niewiele popiołu ale ten co powstaje może być wykorzystany jako nawóz do roślin.
Czy istnieje podział pelletu?
Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pelletu, dlatego warto wiedzieć jakie to są rodzaje. Przede wszystkim podstawowym rodzajem pelletu jest ten drzewny, czyli wykonany z odpadów drzewnych. Oprócz niego można spotkać się również z pelletem agro, czyli takim wykonanym ze słomy, siana czy różnego rodzaju biomasy roślin energetycznych. Dodatkowo pellet można również wykonać z łusek słonecznika. Istnieje również czwarta klasa pelletu, przeznaczona dla produktów wykonanych z innego rodzaju odpadów.
Jakie parametry ma pellet?
Jest kilka parametrów pelletu, o których warto wiedzieć i o które warto pytać. Chyba najważniejszym parametrem jest wartość opałowa i zawartość wilgoci. Dzięki tym wartościom będzie wiedziało się, ile energii będzie produkowane z takiego pelletu. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę są długość, średnica i gęstość granulatu. Ważne jest również zwracanie uwagi na pył - im jest go więcej, tym gorszej jakości jest pellet i ciężej jest go przechowywać. Nie można również zapominać o trwałości mechanicznej pelletu na kliny, a także o zawartości metali ciężkich w granulacie.
Jaki pellet wybrać?
Wybierając odpowiedni pellet dla siebie warto zastanowić się, czego się od niego oczekuje. Czy chce się po prostu znaleźć najtańszy możliwy rodzaj, czy może jednak oczekuje się od pelletu wyższej jakości? Warto od razu wiedzieć, że pellet wykonany z drzew iglastych jeszcze lepszy od tego, który został wykonany z drewna z drzew liściastych.