Drewno jest jednym z naturalnych źródeł energii, które najczęściej wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń. Chyba każdy kiedyś marzył o tym, aby zasiąść przed kominkiem, słyszeć “trzaskanie” palącego się drewna i poczuć ciepło. Jednak warto mieć świadomość tego, że w kominku lub piecu nie należy palić mokrym drewnem – trzeba je najpierw wysuszyć. Ile czasu schnie drewno?
Dlaczego nie można używać mokrego drewna?
Jest wiele powodów, dla których zdecydowanie odradza się używanie mokrego drewna do opalania w kominku czy też w piecu. Przede wszystkim nie robi się tego ze względów ekonomicznych – takie drewno gorzej się pali, daje mniej ciepła i ciężej jest je zapalić. Ale to nie wszystko. Warto jeszcze mieć świadomość, że palenie takiego drewna jest nieekologiczne! Tak! Mokre drewno wydziela czarny, niemal smolisty dym, za pomocą którego do środowiska wypuszczane są zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest to, aby przed użyciem drewna, zdecydować się na jego osuszenie. A jest z czego suszyć – zaraz po ścięciu w drewnie jest nawet 50% wilgoci! Wilgotność drewna można sprawdzić przy pomocy urządzenia takiego jak miernik wilgotności drewna.
Jakim drewnem można opalać w kominku?
Jeżeli chodzi o to, jakie drewno będzie najlepsze do opalania w kominku, to warto wiedzieć, że będzie to drewno gęste, wysokokaloryczne, które jest jednocześnie twarde. Najlepiej zatem daje radę drewno z drzew liściastych takich, jak buk, śliwa, grusza, jesion czy jabłoń. Natomiast rozpałka może pochodzić z drzew zarówno liściastych, jak i iglastych. I oczywiście niezbędne jest to, aby przed użyciem jakiegokolwiek drewna odpowiednio je przygotować i pamiętać o tym, że nie tylko zbytnia wilgoć jest niewskazana, ale również obecność farb czy lakierów.
Jak wysuszyć szybko drewno?
Ile schnie drewno? Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wysuszyć drewno jest niejednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, jak szybko chcesz tego dokonać. Jeżeli zależy Ci na czasie, to zawsze możesz zdecydować się na skorzystanie z usług firm, które profesjonalnie zajmują się suszeniem drewna w specjalnych urządzeniach grzewczych. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie (chociaż dostarcza nam drewna o odpowiedniej wilgotności 12-13%) ma też swoje wady. Jedną z nich jest wysoka cena, a drugą szkodliwość takiego procesu i jego negatywny wpływ na środowisko. I cały czas trzeba pamiętać o tym, aby przechowywać drewno w miejscu, w którym będą odpowiednie warunki.
Czy można samodzielnie wysuszyć drewno?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jak najbardziej można samodzielnie wysuszyć drewno, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest to proces czasochłonny i długotrwały – a drewno musi być pozostawione w odpowiednich warunkach.
W jakich warunkach powinno suszyć się drewno?
Jeżeli chodzi o samodzielne suszenie drewna, to trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby składować je w miejscu, które będzie osłonięte od deszczu, ale w którym możliwa będzie cyrkulacja powietrza. W takich warunkach jesteś w stanie wysuszyć drewno do poziomu 15-20% wilgoci. Jak długo schnie drewno w taki sposób? Proces ten wymaga cierpliwości i przez niektórych może być to wzięte za wadę. Trwa to nawet około roku, a czasem i dłużej.
Niemniej, samodzielne suszenie ma sporo zalet. Oczywiście jest tańsze od suszenia wykonywanego przez profesjonalne firmy, a ponadto jest znacznie lepsze dla środowiska. Zdecydowanie warto samodzielnie podjąć się tego zadania.