Z pewnością większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że wilgotne drewno nie do końca dobrze sprawdzi się jako paliwo opałowe. Nie będzie również świetnie radziło sobie na budowie, ani przy produkcji stolarki czy mebli. I chociaż drewno jest naturalnym źródłem energii, to mimo wszystko jeżeli będzie zbyt mokre spalane w kominku może wydzielać czarny dym, który będzie zanieczyszczać powietrze. Jak sprawdzić wilgotność drewna?
Jaka powinna być optymalna wilgotność drewna używanego do palenia w kominku? Czym zmierzyć wilgotność drewna? Dlaczego nie warto palić mokrym drewnem ani korzystać z niego podczas budowy czy tworzenia mebli?
Jaka powinna być odpowiednia wilgotność drewna?
Wszystko zależy od tego, w jakim miejscu będzie drewno wykorzystywane. Czy będzie to drewno przygotowane na opał, a może będzie ono wykorzystywane na budowie, do tworzenia mebli czy przeznaczone do położenia podłogi? Niezależnie od użycia, wilgotność drewna nie powinna przekraczać 25 procent, najlepiej aby mieściła się ona w na poziomie około 15 procent. Takie drewno sprawdzi się i w kominku, i w stolarce okiennej, i na budowie oraz jako tworzywo wykorzystywane do wykonania mebli.
Określenia wilgotności drewna
Warto wiedzieć, że są różne określenia drewna. Przede wszystkim drewno można podzielić ze względu na wilgotność techniczną (związaną z obróbką drewna) użytkową (związaną z użytkowaniem i zastosowaniem drewna). Warto też przytoczyć klasyfikację drewna budowlanego, aby przekonać się, jak bardzo konkretne może ona być. Wilgotność do 15% daje drewno użytkowo-suche, od 15 do 18% to drewno powietrzno-suche, od 20 do 25% załadowczo-suche, a powyżej 25% mokre.
Wilgotność drewna – czy jest ważna?
Wilgotność drewna jest czynnikiem kluczowym, który decyduje o jego użyteczności. Zarówno zbyt wilgotne, jak i zbyt suche drewno nie nadaje się do wykorzystania go, jako źródła energii opałowej czy też w budownictwie, stolarce czy przy tworzeniu mebli. Zbyt wilgotne drewno jest napuchnięte i mogą się w nim rozwijać zarówno grzyby jak i pleśnie. Z kolei zbyt suche drewno ma tendencję do pękania i niszczenia się, co negatywnie będzie wpływało na rzeczy, które zostaną z niego wykonane. Dlatego też tak ważne jest trzymanie ręki na pulsie, jeżeli chodzi o poziom wilgotności drewna użytkowego.
Jak zmierzyć wilgotność drewna?
Skoro już wiadomo, że wilgotność drewna jest kwestią kluczową, to warto dowiedzieć się w jaki sposób zmierzyć to, ile wilgoci w danym drewnie się znajduje. Jak sprawdzić wilgotność drewna? Można tego dokonać za pomocą specjalistycznego sprzętu. Możemy wyróżnić dwie metody – elektrometryczną oraz suszarkowo-wagową. Metoda elektrometryczna polega na pomiarze oporu elektrycznego, który różni się w zależności od wilgotności drewna. A metoda suszarkowo-wagowa wymaga pobrania ze środka deski próbki o wymiarach 2x2x2, którą następnie się waży oraz umieszcza na specjalnej suszarce elektryczno-labolatoryjnej, która jest wyposażona w termoregulację. W ten sposób można obliczyć wilgotność drewna z dokładnością do nawet 0,5%.
Czym zmierzyć wilgotność drewna?
Jak już zostało wspomniane, jeżeli chcesz zmierzyć wilgotność posiadanego przez siebie drewna, musisz to zrobić za pomocą specjalnego sprzętu jakim jest wilgotnościomierz. Profesjonalne mierniki wilgoci to przedmioty posiadające sondę pobierającą informacje, które następnie pokazywane są na wyświetlaczu. Oznacza to, że już w zaledwie kilka chwil będziesz w stanie dowiedzieć się z dużą dokładnością, na jakim poziomie znajduje się wilgotność drewna, które posiadasz.
Ogromną zaletą mierników wilgoci jest to, że podają one nie tylko pomiar wilgoci, ale również i temperatury. Ponadto mają także wbudowaną pamięć, dzięki czemu można na nich trzymać rejestr danych z nawet dziesięcioma tysiącami odczytów. Taki sprzęt ma wbudowany nie tylko język polski, ale także język angielski, hiszpański, rosyjski, francuski, niemiecki, czeski, włoski czy portugalski, może więc być stosowany również przez pracowników zagranicznych.