Rynek biopaliw wciąż się rozwija, a wraz z nim poszerza się dostępność ekologicznych paliw. Jednym z najpopularniejszych surowców odnawialnych, służących do wytwarzania energii cieplnej w domach i innych obiektach są drewniane zrębki. Paliwo to można stosować zarówno w piecach typu CO, jak i w modelach na pellet. Co warto wiedzieć o paleniu zrębkami?
Czym są zrębki drewniane i jaką mają kaloryczność?
Zrębki drewniane to niewielkie, kilkucentymetrowe kawałki drewna, które powstają w wyniku rozdrabiania surowca przy użyciu maszyny zrębkującej. W rębaku następuje obróbka karp, gałęzi lub konarów drzew iglastych i liściastych, a następnie są one poddawane procesowi suszenia. Zrębki pochodzą ze specjalnych upraw albo powstają z odpadów po wycince i sezonowej pielęgnacji drzew.
Kaloryczność zrębków zależy od gatunku drewna, jego wilgotności i warunków, w jakich surowiec jest magazynowany. Polska Izba Biomasy podaje, że parametr ten powinien wynosić od 10 do 18 MJ/kg. Kilogram starannie wysuszonych zrębków z powodzeniem zastąpi około 0,8 kg węgla kamiennego lub 0,5 m3 gazu ziemnego, więc jest to dobra alternatywa dla drogich paliw nieodnawialnych.
Wielkość i wilgotność zrębków opałowych
W Polsce można nabyć różne rodzaje zrębków drewnianych opałowych, które sprzedawane są jako surowiec świeży lub wysuszony. Można go kupić w różnych rozmiarach – o długości od kilku milimetrów do nawet 8-10 cm, szerokości maksymalnej 2 cm i grubości nieprzekraczającej 1 cm. Zrębki, dostępne w hurtowniach i innych punktach sprzedaży, mają około 4 cm długości i pasują do standardowych podajników kotłów na biomasę.
Zrębki różnią się wilgotnością – surowiec świeży, prosto z rębaka, osiąga wilgotność 70%, bezpośrednio po wysuszeniu zawartość wody spada do około 30-40%. Składowany w nieszczelnych magazynach, surowiec chłonie parę wodną z otoczenia, co sprawia, że wilgotność drewna wzrasta nawet do 50%. Nadmiar wody w zrębkach sprawia, że palą się one wolno i generują dym.
Palenie zrębkami w piecu z podajnikiem
Najlepszym sposobem na efektywne palenie zrębkami jest zastosowanie pieca z podajnikiem, czyli urządzeniem dozującym surowiec w określonych odstępach czasowych. Dzięki automatyzacji proces podawania surowca do komory spalania przebiega w sposób kontrolowany, bezpieczny i dynamiczny, a właściciele budynków nie muszą tracić czasu na stałe monitorowanie pieca.
Na rynku dostępne są różne modele pieców na zrębki. Urządzenia te mają duże podajniki z charakterystycznym, stalowym ślimakiem, który sprawnie transportuje biopaliwo o zróżnicowanym, nieregularnym kształcie. W nowoczesnych piecach z rozbudowanymi podajnikami można palić zarówno zrębki drewniane, jak i trociny, ziarna zbóż oraz pellet ze słomy czy drewna.
Palenie zrębkami w piecu CO – zalety
Czy warto palić zrębkami drewnianymi w piecach CO? Tak, ponieważ jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Piec na zrębki sprawdzi się w każdym budynku, bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, warsztat, pomieszczenie gospodarcze lub magazyn. Biomasa z powodzeniem zastąpi paliwa kopalne i posłuży w obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepło jest duże, a budżet na opał – ograniczony.
W przeciwieństwie do urządzeń na pellet, kotły i piece CO na zrębki wyróżnia to, że są one wielofunkcyjne – można w nich bowiem spalać różnej wielkości surowiec: granulaty, trociny oraz większe kawałki drewna. Dzięki specjalnym systemom podawczym precyzyjnie dozującym surowiec i aparaturze blokującej cofanie się płomienia, piece CO na biomasę stanowią wydajne, bezpieczne źródło ciepła dla całego domu lub firmy.
Palenie zrębkami w piecu na pellet
Nie każdy piec na pellet nadaje się do palenia zrębków, o czym warto wiedzieć, zanim postanowimy zastosować tego typu biomasę. Pellet ma regularny kształt i szybko, bez problemów przemieszcza się z zasobnika do komory spalania. Jeśli do pieca na pellet wrzucimy duże, nieregularne zrębki, w systemie podawczym zaczną powstawać niebezpieczne zatory, co wywoła anomalie i usterki techniczne.
Jeśli producent pieca na pellet dopuszcza stosowanie zrębków, warto na bieżąco kontrolować stan urządzenia i sprawdzać, czy surowiec prawidłowo się spala. Dobrą praktyką, powszechnie stosowaną przez doświadczonych użytkowników pieców, jest też stały monitoring uzyskiwanych temperatur i kontrola wilgotności biomasy, przechowywanej w kotłowni lub w firmowym magazynie.